Primul sezon de Europa League a adus puţine puncte şi mai puţini bani pentru echipele româneşti participante. Pe lângă aceste neajunsuri, grupările din Liga I au lăsat la casieria UEFA, pentru incidentele provocate de propriii suporteri, peste 200 de mii de euro.
În aceste condiţii, forurile oficiale din ţara noastră au decis să aducă modificări substanţiale la legea anti-huliganism votată în urmă cu trei ani.
Astfel, în aceste zile, pe masa Senatului se află mai multe propuneri care să sprijine autorităţile şi cluburile să controleze mai bine pe suporterii violenţi şi pe huligani. Printre ele, se numără şi interzicerea pe orice arenă sportivă a celor care intră în conflict cu oamenii de ordine sau cu alţi spectatori, care distrug scaunele, care introduc materiale inflamabile sau explozibile sau mesaje rasiste ori xenofobe.
Respectivul act normativ se va aplica nu doar competitţilor interne, ci şi celor care se deruleaza in cupele europene, precum şi meciurilor echipei naţionale. Mai mult, prevederile sale se vor aplica nu doar în cazul fotbalului, ci şi altor domenii sportive aprig disputate, cu suporteri în tribune, precum handbalul, baschetul, voleiul sau hocheiul.
Urmăreşte pe Money WebTV toate ştirile video şi emisiunile The Money Channel
Suporterii violenţi şi huliganii vor fi interzişi de pe orice arenă sportivă pe trei ani (VIDEO)
Publicat la 12.02.2010, 15:49:15
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

People
Gică Hagi demolează Iaki. „Regele” pregătește o transformare importantă la Mamaia

People
Horoscop bani și carieră 23 august 2026. Moment bun pentru reevaluarea planurilor profesionale

People
Horoscop bani și carieră 22 august 2026. Oportunitățile cresc, dar trebuie alese cu discernământ

People
Cât aur există în lume și cât valorează ”comoara” de pe Pământ. Ce dimensiune ar avea tot aurul extras vreodată?

People
