money.ro
ActualitateTheodora Șutiu

Topul scumpirilor în luna mai 2025. Pe primele locuri, fructele și biletele de tren. Ce produse și servicii s-au ieftinit

Publicat la 14.06.2025, 11:42:31

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Topul scumpirilor în luna mai 2025. Pe primele locuri, fructele și biletele de tren. Ce produse și servicii s-au ieftinit

Luna mai 2025 a venit cu noi creșteri de prețuri pentru români, în special la produsele alimentare și unele servicii de transport. Potrivit unui raport publicat de Institutul Național de Statistică (INS), cele mai mari scumpiri față de luna mai a anului trecut au fost înregistrate la fructe și călătoriile cu trenul.

Fructele conduc în topul scumpirilor

Cea mai mare creștere de preț a fost consemnată la fructele proaspete, care s-au scumpit cu 18,88% față de mai 2024. Urmează fructele și conservele din fructe, cu un avans de 17,80%, iar citricele și alte fructe meridionale au devenit mai scumpe cu 17,34%.

În plus, comparativ cu luna aprilie 2025, scumpirile au continuat: cartofii au avut un salt de 9,89%, fructele proaspete cu 7,48%, iar conservele din fructe cu 6,36%.

Călătoriile cu trenul, mai scumpe cu aproape 17%

La capitolul servicii, transportul CFR s-a scumpit cel mai mult în ultimul an, cu 16,92%. Alte creșteri notabile au fost înregistrate la serviciile de igienă și cosmetică (+14,16%) și la cele de apă, canal și salubritate (+11,81%).

Mărfurile alimentare și nealimentare, în creștere

Pe ansamblu, mărfurile alimentare s-au scumpit cu 6,53% în luna mai 2025, comparativ cu aceeași lună din 2024. Printre cele mai afectate produse se numără, pe lângă fructe, și cartofii.

La mărfurile nealimentare, creșterile cele mai mari de preț au fost înregistrate la:

Comparativ cu luna aprilie, gazele s-au scumpit cu 2,36%, iar îmbrăcămintea și confecțiile cu aproximativ 0,6%–0,7%.

Ce s-a ieftinit în luna mai

Pe o piață dominată de scumpiri, au existat totuși și câteva ieftiniri. Printre acestea:

Inflația în creștere

Rata anuală a inflației a crescut în luna mai la 5,45%, față de 4,9% în aprilie 2025. Potrivit INS, în această evoluție au contribuit major:

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite