Tronsonul de autostradă Comarnic - Braşov ar putea fi construit de consorţiul Astrada Concession, format din firma austriacă Strabag, Egis, Eurovia şi Housing & Construction Holding , au declarat joi, pentru NewsIn, surse din MTI, care estimează ca în zece zile va fi anunţat câştigătorul.
Contactat telefonic de NewsIn, directorul general al CNADNR, Dorina Tiron, a subliniat că tronsonul de Autostradă Comarnic - Braşov este extrem de dificil. Aceasta nu a făcut referire la niciunul dintre consorţiile care ar putea câştiga licitaţia şi nici la ofertele acestora.
"Nu există deschidere între versanţi şi este necesar ca în primul rând să fie săpate tuneluri, viaducte, respectiv lucrări de artă care sunt extrem de costisitoare. În aproximativ două săptămâni se va lua o hotărâre şi se va decide care dintre cele două consorţii rămase în cursă va câştiga licitaţia. Este important să se aleagă oferta cea mai bună din punct de vedere tehnic, nu neapărat cu preţul cel mai mic", a mai declarat Dorina Tiron.
Sursa: NewsIn





