Efectele crizei financiare mondiale au temperat creşterea turismului internaţional la 2% în 2008, iar în 2009 ar putea "cel mult să se menţină", a anunţat duminică Organizaţia Mondială a Turismului (OMT).

După creşterile spectaculoase din ultimii patru ani, "industria turismului traversează una dintre cele mai severe prăbuşiri din istorie", a declarat secretarul-general al OMT, Geoffrey Lipman. "Previziunile pentru 2009 sunt alarmante, nu ne aşteptăm la o revenire în primul semestru", a mai spus acesta.

În 2007, numărul turiştilor la nivel mondial a fost de 903 milioane de persoane, în creştere cu 6,6% faţă de anul 2006, peste aşteptări. În ciuda actualei crize financiare, OMT menţine previziunile pe termen lung, estimând o creştere a numărului de turişti, la 1,6 miliarde de persoane, în 2020.

Călătoriile de afaceri au marcat cel mai drastic declin, în contextul în care companiile, în special cele din sectorul financiar-bancar, au redus bugetele şi au scăzut numărul conferinţelor şi al seminariilor.

După o creştere susţinută de 5,7% în primele patru luni ale anului, cu un maxim de 7% în mai, creşterea turismului internaţional a început să se tempereze, în iunie înregistrându-se o creştere de 1,5%. În primele opt luni ale anului, s-a înregistrat o creştere medie de 3,7%, dar se aşteaptă o deteriorarea a condiţiilor de pe piaţă, potrivit OMT.

Sursa: NewsIn