Uniunea Europeană dorește să se implice rapid în discuții cu Statele Unite cu privire la tarifele planificate de președintele Donald Trump, a declarat marți șeful comerțului Maros Sefcovic, în timp ce șefa sa Ursula von der Leyen a subliniat că blocul își va proteja interesele în negocieri, scrie Reuters.

UE dorește negocieri rapide cu SUA pentru a evita tarifele impuse de Trump

Sefcovic, vorbind înaintea unei reuniuni a miniștrilor UE pentru a dezbate comerțul și competitivitatea UE, a declarat că dorește un "angajament rapid" și că așteaptă confirmarea numirii celui ales de Trump pentru funcția de secretar al comerțului, finanțistul Howard Lutnick.

"Suntem pregătiți să ne implicăm imediat și sperăm că, prin această implicare timpurie, putem evita măsurile care ar aduce multe perturbări celei mai importante relații comerciale și de investiții de pe această planetă", a declarat el reporterilor.

Von der Leyen, președintele Comisiei Europene, a declarat că prima prioritate a executivului UE este de a lucra în numeroasele domenii în care interesele UE și ale SUA converg, cum ar fi lanțurile de aprovizionare critice și tehnologiile emergente.

Într-un discurs rostit la Bruxelles, ea a declarat că UE este pregătită pentru negocieri dure în vederea soluționării nemulțumirilor și a stabilirii bazelor unui parteneriat mai puternic.

"Vom fi deschiși și pragmatici în ceea ce privește modul de a realiza acest lucru. Dar vom spune la fel de clar că ne vom proteja întotdeauna propriile interese - oricum și oricând este necesar", a declarat Von der Leyen.

Oficialii UE spun că contactele cu administrația Trump au fost limitate până în prezent, observând că persoanele alese de Trump pentru funcții de conducere nu pot vorbi cu omologii străini până când posturile lor nu au fost confirmate. Von der Leyen și Trump nu au fost în contact de la inaugurarea lui Trump.

Reuniunea UE de la Varșovia a început la doar câteva ore după ce au intrat în vigoare tarife suplimentare de 10 % din partea SUA pentru produsele chinezești, ceea ce a determinat China să riposteze. Canada și Mexic au fost, de asemenea, vizate tarife americane de 25% marți, dar fiecare a obținut o pauză de 30 de zile.

Trump a declarat că Uniunea Europeană este următoarea în listă. El s-a plâns în mod repetat de deficitul comercial al SUA față de cele 27 de țări ale UE.

Sefcovic a declarat că acest deficit, care include comerțul cu servicii, a fost de aproximativ 50 de miliarde de euro, sau aproximativ 3% din totalul comerțului anual UE-SUA de 1,5 trilioane de euro, în timp ce 4 milioane de locuri de muncă de pe ambele părți ale Atlanticului se bazează pe această relație comercială deschisă.

"Credem că prin angajament constructiv și discuții putem rezolva această problemă", a spus el.

Sefcovic nu a detaliat modul în care blocul ar putea negocia, însă unii miniștri au oferit sfaturi cu privire la abordarea UE.

Ministrul de externe luxemburghez Xavier Bettel, care a fost prim-ministru în timpul primului mandat al lui Trump, a declarat că UE trebuie să fie unită și puternică și să nu înceapă negocierile cu concesii.

"Acesta nu este souk-ul Marrakech", a spus el. "Noi nu oferim. Ascultăm, facem schimburi, spunem lucruri. Nu facem oferte".

Ministrul irlandez al comerțului, Peter Burke, a declarat, de asemenea, că nu merită în acest moment să se facă oferte.