Un client american al băncii UBS a contestat decizia guvernului elveţian de a oferi autorităţilor americane datele contabile ale băncii, în cadrul unui proces de fraudă fiscală ce ar putea afecta confidenţialitatea datelor bancare, a declarat vineri un oficial elveţian.
UBS este ţinta unei investigaţii ce a fost lansată în Statele Unite, pentru a determina dacă banca elveţiană a ajutat clienţi bogaţi din SUA să evite plata taxelor.
Potrivit declaraţiilor făcute la începutul acestei săptămâni de doi avocaţi elveţieni, clientul american a fost anunţat de autorităţile fiscale elveţiene că datele băncii UBS din Elveţia vor fi oferite Statelor Unite. Clienţii se pregătesc să conteste această decizie, au mai spus avocaţii.
Sursa: NewsIn





