money.ro
Piețe financiareMihai Barsan

Ungaria refuză acordul FMI

Publicat la 07.09.2012, 07:26:28

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Ungaria refuză acordul FMI

Cerinţele Fondului Monetar şi ale Comisiei Europene sunt atât de dure, încât Ungaria nu vrea să încheie o înţelegere, a afirmat premierul Ungariei, Viktor Orban. Declaraţia oficialului maghiar a dus rapid la o depreciere semnificativă a forintului.


Potrivit presei locale, "lista morţii" întocmită de partenerii europeni şi prezentată liderilor partidului de guvernământ Fidesz conţine măsuri extrem de dure. Scăderea pensiilor, creşterea vârstei de pensionare şi a impozitului pe venit, reducerea cheltuielilor autorităţilor locale, precum şi eliminarea taxării suplimentare a instituţiile financiare sunt cele mai importante solicitări ale creditorilor internaţionali.


Ungaria a început în iulie discuţiile cu FMI şi Comisia Europeană pentru un sprijin financiar estimat la aproximativ 15 miliarde de euro.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite