Vânzările online de Sf. Valentin au fost cu 21% mai mari decât cele din luna decembrie
Publicat la 15.02.2008, 10:45:14
"Principalul motiv pentru creşterea de anul acesta este progresul înregistrat anul trecut când piaţa a atins 35 milioane euro şi creşterea încrederii publicului în această metodă de plată. Ca urmare, am constat şi creşterea valorii medii a tranzacţiei. Astfel, dacă în perioada sărbătorilor de iarnă 2007, valoarea medie a unei tranzacţii s-a ridicat la suma de 72 euro, în perioada 15 ianuarie-14 februarie, aceasta s-a apropiat de 84 euro", a declarat directorul de vânzări Gecad ePayment, Laurenţiu Ghenciu.
Cele mai căutate servicii au fost ofertele agenţilor economici din domeniul turismului şi transporturilor, acestea având o pondere de 32% în totalul vânzărilor. Sunt urmate la distanţă de produse electronice mici, cu o pondere de 8% şi de produse specifice evenimentului cu o pondere de 6%. Numărul vânzărilor de Sf. Valentin s-a dublat în perioada 15 ianuarie-14 februarie, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut.
În SUA, valoarea medie a cumpărăturilor de Sf. Valentin este de 123 dolari, conform estimărilor National Retail Federation. Conform aceleiaşi instituţii însă, pentru prima oară piaţa a stagnat în momentul apropierii unei sărbători, reprezentanţii ei declarând că vânzările din 2008 vor fi similare cu cele înregistrate în ianuarie-februarie 2007.
Principalul motiv ar fi, conform studiului întreprins de NRF, dorinţa americanilor de a înlocui cadourile cu alte modalităţi de a petrece ziua de 14 februarie. Astfel, 48% dintre cei intervievaţi au declarat că vor opta pentru o seară în oraş sau un weekend în afara oraşului. În ceea ce priveşte produsele, cele mai căutate au fost bomboanele, florile, cupoanele cadou, cosmeticele, articolele de îmbrăcăminte şi felicitările.
Pentru a-şi maximiza profiturile cu ocazia acestor evenimente, comercianţii ar trebui să înceapă pregătirile cu aproximativ o lună înainte, să conceapă oferte speciale, să modifice design-ul magazinului online pentru a se potrivi cu ocazia respectivă, să implementeze o strategie de promovare inteligentă şi să se asigure că au stocuri suficiente şi capacitate de livrare. Cele mai multe plângeri ale cumpărătorilor se referă la infrastructura logistică deficitară a multor magazine online.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
ETF vs fond mutual: care e mai bun pentru un român?

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
