Întrebat când va începe PDL negocierile cu celelalte partide pentru formarea viitorului cabinet, Adriean Videanu a răspuns: "Nu noi, primul-ministru este cel care trebuie să găsească o majoritate. PDL îi va da tot sprijinul de care are nevoie şi pe care i-l poate da în formarea acestui guvern. Nu noi vom negocia în numele primului-ministru desemnat."
Liderul democrat-liberal a susţinut că nu ştie exact când conducerea PDL se va întâlni cu Lucian Croitoru şi nici componenţa delegaţiei care se va întâlni cu premierul desemnat de preşedintele Traian Băsescu. "Preşedintele partidului are abilitatea statutară să convoace pe cine vrea în această comisie de negocieri", a spus Videanu.
Întrebat dacă democrat-liberalii au o variantă de rezervă în cazul în care Lucian Croitoru nu va reuşi să formeze un cabinet care să fie supus votului Parlamentului în termenul constituţionale de zece zile, Videanu a răspuns: "Asta-i bună! Va fi acceptat."
Videanu: "Nu noi vom negocia în numele primului-ministru desemnat"
Publicat la 16.10.2009, 17:35:22
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
ANRE introduce un mecanism prin care consumatorii pot câștiga bani dacă reduc voluntar consumul de energie

Actualitate
Europenii păstrează tot mai mulți bani cash pe fondul temerilor legate de război, dezastre și atacuri cibernetice

Actualitate
Asigurare de viață: când merită și ce alegi

Actualitate
Chiriile din marile orașe universitare au crescut. Unde s-au scumpit cel mai mult locuințele

Actualitate
