"Vreau să elimin forfetarul în formal lui actuală, iar în zonele cu evaziune fiscală să fie menţinut un impozit minim. În rest, sistemul de taxe şi impozite rămâne neschimbat. În condiţiile cotei unice toată lumea trebuie impozitată la fel. Nu există măsuri de stimulare pentru mediul de afaceri pentru că ele costă", a declarat Sebastian Vlădescu.
De asemenea reimpozitarea profitului reinvestit va rămâne în vigoare.
Acordul cu FMI
Ministrul desemnat la Finanţe a declarat că principala sarcină a acestui mandat este respectarea clauzelor agreate cu FMI şi CE prevăzute în acordul cu instituţiile internaţionale şi că prin respectarea acestora România ar putea obţine o îmbunătăţire a ratingului la sfârşitul lui 2010 sau în anul 2011.
"Avem din fericire, în aceste momente de criză, o ancoră de stablitate: acordul cu FMI. Acest acord ne-a oferit posibilitatea finanţării deficitului bugetar, Există zone cu exces de cheltuieli. Ponderea cheltuielilor salariale şi sociale în PIB este excesivă", a declarat Sebastian Vlădescu în cadrul audierilor.
Ministrul desemnat al Finanţelor Publice a precizat că "după prima citire, există şansa unei flexibilizări a înţelegerii cu FMI şi CE".
Politica salarială şi socială va fi extrem de restrictivă cel puţin 3 ani de-acum încolo
"Politica salarială şi socială va trebui, din păcate, să fie una extrem de restrictivă, cel puţin trei ani de zile de-acum încolo, lucru care va trebui explicat şi compensat prin măsuri de protecţie a păturilor sociale care au venituri scăzute", a spus Vlădescu la audierea din cadrul comisiilor reunite de buget-finanţe din Parlament.
Modul în care resursele se cheltuiesc la nivel local trebuie adminsitrat foarte atent şi e nevoie de implementarea anumitor standarde", a spus ministrul propus la Finanţe.
Piaţa de capital
"Varianta de finanţare prin piaţa de capital e benefică pentru companii, astfel că voi marşa la orice fel de iniţiativă pozitivă care ţine de piaţa de capital", a spus Vlădescu.
De asemenea, ministrul propus la Finanţe a precizat că se vor realiza emisiuni de benchmark pe pieţele externe.
Pe agenda lui Vlădescu se mai afla imbunatatirea Programului Prima Casa pentru a stimula constructia de locuinte noi si incurajarea parteneriatelor public private.
Pentru a fi mai aproape de tine, MONEY.ro a eliminat obligativitatea înregistrarii pe site pentru comentarii. Acum îti poti exprima opiniile pe portalul MONEY.ro mult mai usor. Comenteaza si tu!
Vlădescu: Impozitul forfetar va fi eliminat în forma actuală (VIDEO)
Publicat la 22.12.2009, 09:32:12
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
BVB în săptămâna 17-21 august 2026: Electrica în avangarda creșterilor, pe fondul volatilității energetice

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. Indicele BET se apropie de un record absolut
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
