"Începând cu data de 15 mai, la data de scadenţă a fiecăruia dintre creditele aflate în derulare, care au în structura de costuri şi pentru care s-a perceput comision de rezervă minimă obligatorie, Volksbank România va proceda la eliminarea acestuia", se mai precizează în comunicatul de presă.
Astfel, banca mai informează că, pentru cei peste 14.000 de clienţi care au menţionat acest comision în contractele de credit, obligaţia lunară de plată va fi diminuată "începând cu cea de-a doua scadenţă ulterioară datei de 15 mai".
"Semnalele pozitive înregistrate de piaţă, precum şi evoluţia costului de refinanţare au permis băncii noastre să renunţe la comisionul cu rezervă minimă obligatorie", a spus preşedintele Volksbank România, Gerald Schreiner.
Băncile trebuie să constituie, în fiecare lună, rezerve minime obligatorii, pentru care nivelul este, în prezent, de 40% din pasivele în valută şi 18% din pasivele în lei.


