Volkswagen a cerut garanţii de la statul german pentru diviziile sale de servicii financiare, potrivit unui comunicat de marţi al celui mai mare producător auto din Europa.
Garanţiile urmează să acopere refinanţarea creditelor auto, a declarat un purtător de cuvânt al Volkswagen, fără să precizeze cuantumul garanţiilor pe care le cere din pachetul de aproape 500 miliarde euro (642,7 miliarde dolari), menit să stabilizeze sectorul financiar.
Producătorul de maşini de lux BMW a anunţat că analizează încă posibilitatea de a cere garanţii pentru divizia bancară, în timp ce reprezentanţii companiei concurente Daimler au spus că în prezent nu iau în considerare o astfel de decizie, dar ar putea să îşi revizuiască poziţia.
Sursa: NewsIn



