Trimisul special al SUA, Steve Witkoff, va călători vineri la Roma pentru o nouă rundă de discuții cu delegația iraniană privind programul nuclear al Teheranului, a declarat joi o sursă informată pe această temă, scrie Reuters.
Steve Witkoff va călători la Roma pentru discuții cu Iranul
În același timp, președintele american Donald Trump a discutat joi despre Iran cu premierul israelian Benjamin Netanyahu în timpul unei convorbiri telefonice, în urma uciderii a doi angajați ai ambasadei israeliene la Washington, miercuri seara.
Trump consideră că negocierile cu Iranul "se îndreaptă în direcția bună", a declarat reporterilor secretarul de presă al Casei Albe, Karoline Leavitt, oferind detalii despre convorbirea Trump-Netanyahu.
Discuțiile de la Roma vor fi a cincea astfel de rundă de discuții americano-iraniene.
Sursa, vorbind sub rezerva anonimatului, a declarat că Witkoff va fi însoțit de un înalt funcționar al Departamentului de Stat, Michael Anton, care a reprezentat Statele Unite la o sesiune anterioară cu Iranul.
"Se așteaptă ca discuțiile să fie atât directe, cât și indirecte, la fel ca în rundele anterioare", a declarat sursa.
Witkoff a declarat duminică la emisiunea "This Week" de pe ABC că orice acord între Statele Unite și Iran trebuie să includă un angajament de a nu îmbogăți uraniu, comentariu care a atras critici din partea Teheranului.
În timp ce Witkoff reitera poziția lui Trump cu privire la îmbogățirea uraniului, răspunsul Iranului a fost o dovadă a faptului că cele două părți au un drum lung de parcurs pentru a ajunge la un acord cu privire la programul nuclear al Iranului.
Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a declarat că cererile SUA ca Teheranul să înceteze îmbogățirea uraniului sunt "excesive și scandaloase", a raportat marți mass-media de stat exprimând îndoieli cu privire la succesul discuțiilor privind un nou acord nuclear.



