Mişcări de peste 70 mil. euro în Premier League. Mancini ar putea câştiga 12 milioane de lire la Manchester City, iar Chelsea oferă 68 mil. euro pe Torres

0

Roberto Mancini a fost anunţat drept viitorul antrenor al celor de la Manchester City. Jucătorii nu sunt de acord cu demiterea antrenorului Mark Hughes. O delegaţie de  şase fotbalişti de la City, condusă de Craig Bellamy şi Shay Given se vor întâlni cu preşedintele clubului Gary Cook, titrează gsp.ro, citând publicaţia britanică News of The World.

Manchester City – Sunderland 4-3 (Cruz 4, 69 Tevez 12, Bellamy 35 / Mensah 16, Henderson 24, K. Jones 62)

Liverpool a pierdut în deplasarea la ultima clasată, Portsmouth, scor 2-0 şi pierde orice şansă la titlu, îndepărtându-se tot mai mult şi de zona Champions League. Chelsea vrea să profite de perioada proastă a cormoranilor şi a înaintat o ofertă de 68 mil. euro pentru atacantul iberic, Fernando Torres, scrie gsp.ro.

Rezultatele meciurilor de duminică din campionatul Angliei:

Wolverhampton – Burnley 2-0 (Milijas 15, K. Doyle 50)

Everton – Birmingham 1-1 (Bilialetdinov 5 / S. Larsson 22)

West Ham – Chelsea 1-1
(Diamanti 45-penalty / Lampard 61)

În partidele din etapa a 18-a jucate sâmbătă s-au consemnat rezulatele:

Aston Villa – Stoke City 1-0 (Carew 61)

Blackburn Rovers – Tottenham 0-2 (Crouch 45, 83)

Fulham – Manchester United 3-0
(Murphy 22, Zamora 46, Duff 75)

Portsmouth – Liverpool 2-0 (Belhadj 34, Piquionne 82)

Arsenal – Hull City 3-0 (Denilson 45, Eduardo 59, Diaby 80)

În Italia, Juventus nu reuşeşte să-şi revină şi pierde acasă cu Catania, scor 1-2, iar Inter a câştigat la limită cu Lazio.

Rezultatele înregistrate duminică în Serie A:

Juventus – Catania 1-2 (Salihamidzic 66 / Martinez 23-penalty, Izco 87)

Livorno – Sampdoria 3-1 (Rivas 39, Danilevicius 47, 90 / Cassano 15)

Napoli – Chievo 2-0 (Hamsik 7-penalty, Quagliarella 88)

Palermo – Siena 1-0 (Cavani 40). La oaspeţi, Paul Codrea a fost integralist şi a primit un cartonaş galben în minutul 12. În schimb, Dorin Goian a fost doar rezervă la Palermo, iar Cristian Melinte nu a fost inclus în lot.

AS Roma – Parma 2-0 (Burdisso 48, Brighi 90). Bogdan Lobonţ a fost rezervă pentru formaţia gazdă.

Inter – Lazio 1-0 (Eto’o 14)

FC Barcelona a câştigat Campionatul Mondial al Cluburilor

FC Barcelona a câştigat, sâmbătă, Campionatul Mondial al Cluburilor, după ce a învins în finală formaţia argentiniană Estudiantes, scor 2-1, după prelungiri, reuşind astfel să cucerească al şaselea trofeu din acest an.

Estudiantes a deschis scorul în minutul 37, prin Mauro Boselli, însă catalanii au reuşit să egaleze în minutul 89, prin Pedro, şi să ducă meciul în prelungiri. Golul victoriei a fost reuşit de Lionel Messi, în minutul 110. Meciul s-a jucat pe stadionul Zayed Sports City, din Abu Dhabi

În minutul 34, centralul mexican Benito Archundia le-a refuzat catalanilor un penalty, după ce portarul Albil l-a faultat pe Xavi.

Antrenorul Josep Guardiola a folosit echipa: Valdes – Alves, Puyol, Pique, Abidal – Xavi, Sergio Busquets (Yaya Toure 80), Keita (Pedro 46) – Messi, Ibrahimovic, Henry (Jeffren 82).

De partea cealaltă, Alejandro Sabella a folosit următoarea formaţie: Albil – Rodríguez, Cellay, Desabato, Re (Rojo 90+2) – Diaz, Benitez (Sanchez 75), Veron, Brana – Perez (Nunez 80), Boselli.

Barcelona, care luna trecută a celebrat 110 de ani de existenţă, a cucerit al 6-lea trofeu din acest an, după campionatul şi Cupa Spaniei, Liga Campionilor, Supercupa Spaniei şi Supercupa Europei, devenind prima echipă din lume care reuşeşte această performanţă. Catalanii şi-au trecut în palmares primul trofeu de acest fel, după ce până acum aveau două finale pierdute, în 2006, în faţa lui Internacional Porto Alegre, şi în 1992, în faţa lui Sao Paulo.

Estudiantes, câştigătoarea Cupei Libertadores, a fost la un minut de a câştiga acest trofeu, după o pauză de 41 de ani. Estudiantes a câştigat Cupa Intercontinentală în 1968, când a învins-o pe Manchester United. Unul din jucătorii echipei argentiniene de atunci a fost Juan Ramon Veron, tatăl actualului căpitan al lui Estudiantes, Juan Sebastian Veron. Estudiantes a mai jucat alte două finale, în 1969 şi 1970, ambele pierdute.

În finala mică, formaţia sud-coreeană Pohang Steelers a trecut, sâmbătă, de mexicanii de la FC Atlante, scor 4-3, după executarea loviturilor de departajare şi s-a clasat pe locul 3.