A doua mare surpriză de la CM din Qatar! Japonia răpune Germania!

Japonia a oferit a doua mare surpriză de la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar, după ce a învins Germania, în primul lor meci de la turneul final din 2022.

Selecţionata Japoniei a învins echipa Germaniei cu scorul de 2-1 (0-1), miercuri, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa E.

Nemții au deschis scorul în minutul 33, prin Gundogan, din penalty și au condus la pauză, scorul rămânând în favoarea lor până spre finalul întâlnirii. În minutul 75, R. Doan a egalat pentru niponi, pentru ca opt minute mai târziu, japonezii să preia conducerea, după golul lui Asano.

Germania nu obține niciun punct în primul meci de la Mondial, în ciuda statisticilor, care arată dominarea de pe teren a acestora.

Următorul meci al Germaniei este programat pe data de 27 noiembrie, de la ora 21.00, când trupa antrenată de H. Flick va juca împotriva Spaniei. Japonia întâlnește Costa Rica tot duminică, 27 noiembrie, de la ora 12.00.