Ce filme vezi la Noaptea Albă a Filmului Românesc

0
25

Ai peste 40 de filme românești într-o singură noapte, pe 24 septembrie, la Noaptea Albă a Filmului Românesc. Povești de dragoste, de familie, drame, comedii, thrillere și documentare premiate vor fi proiectate în 15 locații din București și Cluj-Napoca, unele în prezența echipelor.

În București, pentru majoritatea locațiilor, biletele se găsesc pe Eventbook.ro și la casierii. În cele cu intrare liberă, accesul se va face în limita locurilor disponibile sau, după caz, rezervând un bilet cu valoare zero pe Eventbook.ro.

Excepție fac Amfiteatru TNB (bilete pe mystage.ro), Happy Cinema (bilete pe happycinema.ro și la casierie), Hollywood Multiplex (la casierie și pe cinemagia.ro) și J’ai Bistrot (rezervări prin telefon).

Program 24 septembrie

BUCUREȘTI
Cinema sub clar de lună – Grădina Muzeului Național al Literaturii Române
20:00 Căutătorul de vânt, r. Mihai Sofronea, 95’ / Proiecție specială
22:15 Marfa și banii, r. Cristi Puiu, 90’ / Proiecție specială – 20 de ani de la lansare In memoriam Luminița Gheorghiu
Bilete pe Eventbook.ro

Cinema Elvire Popesco – interior 
18:30    Câmp de maci, r. Eugen Jebeleanu, 82’
20:30    #dogpoopgirl, r. Andrei Huțuleac, 79’ / avanpremie
22:30   Otto Barbarul, r. Ruxandra Ghițescu, 111’ | premieră

Cinema Elvire Popesco – open air
21:00   Copii pierduți pe plajă, r. Alina Manolache, 70’ / proiecție specială
Bilete pe Eventbook.ro și la casierie

Amfiteatru TNB
20:00  România sălbatică, r. Dan Dinu, Cosmin Dumitrache, 123’
Bilete pe Mystage.ro și la casierie

Cinema Muzeul Țăranului Român
19:45   După 40 de zile, r. Andrei Gruzsnicki, 99’
21:45   Întregalde, r. Radu Muntean, 104’
00:00   Rondul de noapte, r. Iosif Demian, 117’ / avanpremieră
Bilete pe Eventbook.ro

Cinemateca Union 
19:30   Spioni de ocazie, r. Oana Bujgoi Giurgiu, 119’  / proiecție specială
22:15   Holy Father, r. Andrei Dăscălescu, 85’
Bilete pe Eventbook.ro și la casierie

Hollywood Multiplex – București Mall
19:00   Neidentificat, r. Bogdan George Apetri, 123’
21:30   Complet necunoscuți, r. Octavian Strunilă, 94’ / premieră
Bilete pe cinemagia.ro și la casierie

Happy Cinema – Liberty Mall
20:00   Pup-o, mă! 2: Mireasa nebună, r. Camelia Popa, 90’
22:00   Luca, r. Horațiu Mălăele, 105’
Bilete pe happycinema.ro și la casierie

UNATC – Sala Cinema (intrare liberă)
18:00  Scurtmetraje românești (V) 97’

  • Fragile Codependență, r. Ioana Mischie
  • Cerbul a trecut prin fața mea, r. Vlad Petri
  • Apropieri, r. Ioana Grigore
  • Urșii, r. Alin Duruian

20:00   Noi împotriva noastră, r. Andra Tarara, 74’
21:45   În mijlocul meu, vocea,  r. Andra Hera, 89′

Grădina Alhambra
20:00  Berliner, r. Marian Crișan, 95’
Intrare liberă pe bază de rezervare pe Eventbook.ro.

Grădina cu filme CREART 
20:00 Blană bombă, r. Claudiu Mitcu, 87’
21:45 Swamp City, r. Bogdan Pușlenghea, Ovidiu Zimcea, 105’
Intrare liberă pe bază de rezervare pe Eventbook.ro

UNTEATRU – open air, Grădina Casei Universitarilor
19:45   Mia își ratează răzbunarea, r. Bogdan Theodor Olteanu, 82’
21:30   Toni și prietenii săi, r. Ion Indolean, 93’
Intrare liberă pe bază de rezervare pe Eventbook.ro

J’ai Bistrot  (*Rezervări la 0790 229 922)
19:45   Scurtmetraje românești (I) 108’

  • În numele tatălui, r. Vladimir Dembinski
  • Împreună, r. Alma Buhagiar
  • Despre noi, r. Ruxandra Ghițescu
  • Trecut de ora 8, r. Alex Pintică
  • Locuri ascunse, r. Teona Galgoțiu

22:00   Scurtmetraje românești (II) 106′

  • 31 de ore, r. Claudiu Mitcu
  • Eu sunt Dorin, r. Valeriu Andriuță
  • Interfon 15, r. Andrei Epure
  • Șoarecele B, r. Ioachim Stroe
  • Carmen de bezea, r. Denisse Conn Tubacu

Mercato Kultur (intrare liberă)
19:45   Scurtmetraje românești (III), 107’

  • Intermezzo pentru aspirator autonom și sfârșitul lumii, r. Eugen Dediu
  • Statul paralel, r. Octav Chelaru
  • 27 de copii, r. Daniel Wyland
  • Vânătoarea de cerbi, r. Andrei Olănescu
  • Doi fără, r. Miruna Minculescu

22:00   Scurtmetraje românești (IV) 110′

  • Cântec de leagăn, r. Paul Mureșan
  • Eu contez, r. Alina Șerban
  • Poate întunericul mă va acoperi, r. Andrei Epure
  • Datoria, r. Andrei Redinciuc
  • Empiric, r. Ioana Țurcan
  • Prin oraș circulă scurte povești de dragoste, r. Corina Dașoveanu

Deschis GastroBar (intrare liberă)
22:15 Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, r. Radu Jude, 106’

Bilete: eventbook.ro/program/noaptea-alba-a-filmului-romanesc 
Urmărește-ne peFacebook.com/NoapteaAlba