Pe măsură ce veniturile populaţiei şi firmelor scad, capacitatea de rambursare a creditelor creşte. Iar în mai 2010, problemele românilor şi companiilor cu creditele au atins un nou maxim: credite de 1,5 miliarde de lei au devenit restante într-o singură lună, cea mai mare creştere într-un interval de 30 de zile de când a intrat România în recesiune, arată datele publicate de banca centrală.
Astfel, valoarea restanţelor a ajuns în România la 12,6 miliarde de lei, de peste două ori mai mult decât în aceeaşi lună a anului trecut şi mult peste nivelul restanţelor de 1,6 miliarde de lei din mai 2008, înainte ca România să intre în recesiune. Creditele cu întârzieri au ajuns să deţină, astfel, o pondere 6,2% în totalul creditelor faţă de 2,8% în mai 2009.
Pe categorii de împrumuturi, restanţele la împrumuturile în lei s-au majorat cu 332 de milioane de lei până 5,8 miliarde sau 7,4% din totalul portofoliului pe acest segment. La valută, restanţele s-au majorat cu 20% în mai faţă de aprilie, până la 1,6 miliarde de euro sau 5,4% din totalul creditelor în valută. Chiar dacă rata restanţelor este mai mică aici, creditele cu probleme în euro au crescut mult mai abrupt în ultimul an şi jumătate decât cele în lei, pe fondul deprecierii monedei naţionale. Datele BNR se referă la întârzierile de cel puţin o zi la plata principalului.









