Finala Champions League 2010>> Ghidul pariorului pentru meciul Bayern – Inter

Inter este favorita tuturor caselor de pariuri cu cote in jur de 2.35 la victorie in cele 90 de minute regulamentare si cu 1.60 la castigarea trofeului. Bayern are o cota de 2.85 la victorie in timpul regulamentar si 2.20 la castigarea trofeului (cote bwin.com). Pariorii trebuie sa fie atenti mai ales la diferenta dintre victorie(in timpul regulamentar) si castigarea trofeului pentru ca pot avea loc prelungiri si lovituri de departajare. O remiza la finalul celor 90 de minute este cotata cu 3,30.

Bayern are cel mai bun atac din Liga Campionilor, alaturi de Arsenal si Manchester United cu 21 de goluri marcate pana in finala (9 in grupe, 12 in fazele eliminatorii). Inter a marcat 15 goluri pana in finala Champions League (7 in grupe, 8 in fazele eliminatorii). Bayern s-a calificat de doua ori la limita: in optimi cu Fiorentina (3-3) si in sferturi cu Manchester United (4-4). De fiecare data nemtii au avut avantajul golurilor marcate in deplasare.

Inter are doar 9 goluri primite pana in finala Champions League, doua din ele fiind incasate in semifinala cu Barcelona. Italienii sunt de departe cei mai „cotonogari”, incasand 31 de cartonase galbene si doua rosii. Bavarezii au doar 21 de cartonase galbene, dar i-au depasit pe milanezi la eliminari (3).

Inter nu a fost invinsa pe teren propriu in aceasta editie de Champions League.

Inter a castigat de doua ori Cupa Campionilor Europeni in sezonul 63-64 si 64-65. Bayern a luat de 4 ori trofeul, 73-74, 74-75, 75-76 si 2000-2001.

Meciul Bayern Munchen – Internazionale Milano va fi difuzat sambata, 22 mai, LIVE pe TVR 1 de la ora 21:45.