Primul pilot român la Le Mans 24h, fiul unui cunoscut miliardar!  Povestea lui Răzvan Umbrărescu, care va lua startul la campionatul mondial de anduranță.

Pentru prima dată în istoria motorsportului, un pilot român va lua startul în celebra cursă de anduranță „Le Mans 24h”. Răzvan, fiul lui Dorinel Umbrărescu, cunoscut drept „Regele asfaltului”, va concura în clasa LMGT3, reprezentând echipa franceză Akkodis ASP Team la volanul unui  Lexus RC F GT3. Evenimentul, care va avea loc între 11 și 15 iunie 2025, aduce o premieră istorică pentru România, iar Răzvan va fi în echipă cu José Maria López, dublu campion mondial, și un al treilea pilot ce urmează să fie anunțat.

Răzvan Umbrărescu, primul pilot român la Le Mans 24h. Tatăl său are o avere estimată la 1.600.000.000€

La doar 31 de ani, Răzvan a acumulat deja o experiență vastă în motorsport, participând la competiții prestigioase precum GT4 European Series, Lamborghini Super Trofeo Europe sau GT World Challenge Europe.

În contrast cu stereotipul „băieților de bani gata”,

a ales să își construiască un drum bazat pe muncă și dedicare. Deși vine dintr-o familie influentă, cu tatăl său dominând industria construcțiilor de drumuri din România prin contracte de miliarde (are o avere estimată la 1.600.000.000€), Răzvan s-a concentrat pe pasiunea sa supercarurile puternice și cursele auto. Cariera sa a început în 2016, la Renault Clio Cup, iar de atunci a avansat constant, trecând de la competiții naționale la cele mai importante circuite europene.

Primul pilot român la Le Mans 24h, fiul unui cunocut miliardar!  

Fiii milionarilor României și mașinile lor sport. Cine are cea mai scump bolid

Primul pilot român la Le Mans 24h, fiul unui cunocut miliardar! Mulți dintre copiii familiilor influente din România aleg să-și etaleze statutul prin mașini scumpe. Din păcate iresponsabilitatea la volan le-a creat și probleme.

Costeluș Cășuneanu, fiul omului de afaceri Costel Cășuneanu, deține un Bugatti Chiron, evaluat la 2,9 milioane de euro, și a fost primul român care și-a cumpărat un Bugatti Veyron. Alexandru Umbrărescu, fratele lui Răzvan, a trecut prin zeci de supermașini până la 30 de ani, în ciuda numeroaselor accidente. Din păcate, alți „prinți” ai României au ajuns să asocieze mașinile de lux cu probleme legale sau tragedii. Mario Iorgulescu, fiul lui Gino Iorgulescu, a fost implicat într-un accident mortal la volanul unui Aston Martin, iar fiul lui Viorel Micula s-a făcut remarcat printr-un șir lung de infracțiuni, deși este și el un pasionat al mașinilor scumpe.

Succesul lui Răzvan Umbrărescu în motorsport reprezintă un exemplu pozitiv în rândul așa zișilor „băieți de bani gata”.