Conflictul din Georgia depreciază leul până la 3,57 lei/euro, în ton cu monedele din regiune
Publicat la 11.08.2008, 14:20:13
Leul s-a depreciat pe parcursul primei şedinţe a săptămânii până la valori de aproape 3,57 lei/euro, în ton cu monedele din regiune, în urma conflictului din Georgia, care a diminuat apetitul pentru risc al majorităţii investitorilor din zonă, susţin dealerii.
"A fost o zi agitată şi s-a înregistrat o volatilitate semnificativă a leului, în principal în urma contextului regional, care a intrat de vineri pe un trend de depreciere a monedelor emergente. Este o aversiune faţă de risc a investitorilor pe fondul conflictului din Georgia", a declarat, pentru NewsIn, analistul Credit Europe Bank, Georgiana Constantinescu.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Proiectul RAPID – investiție în oameni și comunități. Cum poate transferul de cunoștințe să transforme agricultura rurală din România
Actualitate
Astăzi în istorie, 24 august: Krugerrand-ul aur intră pe piață
Actualitate
Citatul zilei, 24 august 2026: Investitorul individual are un avantaj constant

Actualitate
Ce verifici înainte să cumperi un apartament

Actualitate
