money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Danone vrea să răscumpere obligaţiuni de până la 1,25 mld. euro, ca să-şi restructureze datoria

Publicat la 16.11.2009, 18:03:30

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Danone vrea să răscumpere obligaţiuni de până la 1,25 mld. euro, ca să-şi restructureze datoria
"Titlurile cumpărare de Danone în cadrul ofertei vor fi anulate şi nu vor putea fi nici reemise, nici revândute", iar "cele care nu vor fi subscrise în termenul valabil şi acceptate în cadrul ofertei de răscumpărare vor rămâne în circulaţie", se mai precizează în comunicat.

Danone a încheiat la finalul lunii iunie o importantă majorare de capital, de 3 miliarde euro, pentru restructurarea datoriei nete, după achiziţionarea companiei olandeze Numico, specializată în nutriţia copilului. Operaţiunea trebuie, totodată, să-i permită realizarea de achiziţii de talie mică ori medie pentru a-şi susţine strategia de creştere.

Grupul Danone este prezent în peste 120 de ţări. Danone România a înregistrat în anul 2008 o cifră de afaceri de peste 422 milioane lei. Compania are în prezent 700 de angajaţi şi o fabrică în Bucureşti unde produce atât pentru consumul intern, cât şi pentru ţări precum Grecia, Bulgaria sau Moldova.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite