Ecartul care s-a făcut în sistemul de salarizare între bugetari şi cei din sectorul privat va crea mari probleme în viitor, care, dacă nu vor fi rezolvate, vor crea presiune de plecare din ţară a celor din sectorul economic, a declarat, marţi, preşedintele CNS Cartel Alfa, Bogdan Hossu, la dezbaterea '12 ani în UE. Evoluţie sau involuţie?', organizată de către Societatea Academică din România (SAR).
'Ecartul care s-a făcut în sistemul de salarizare între piaţa muncii bugetare şi cea din sistemul economic va crea mari probleme pentru viitor. Este în prezent de 800 de lei pe salarii medii nete, iar pe viitor se estimează, până în 2020, să crească la 1.200 de lei. 1200 de lei pe cursul actual înseamnă 300 euro aproape între cele două salarii nete. Ceea ce va crea o presiune nu atât de convertire către sectorul bugetar ci o presiune de plecare, pentru că nu îşi pot regăsi un viitor decent pentru familiile lor cei din sectorul economic. Această presiune, dacă nu va fi rezolvată, va crea mari disfuncţionalităţi, iar ideea de a aduce din exterior nu va face decât să pună o altă bilă neagră pe România, pentru că vom crea surse suplimentare de dumping social pe piaţa muncii', a afirmat Hossu.
El a subliniat că în evoluţia pozitivă a fiecărei ţări capitalul uman este determinat şi a atras atenţia că, potrivit Eurostat, România este în top din punct de vedere al sărăciei active.
'Capitalul uman este determinat în evoluţia pozitivă care ar trebui să existe în orice ţară. Vorbim de 10.000 de dolari ca şi PIB, ca şi distribuţie. Problema de fond este că indicatorul nu reflectă de fapt realităţile noastre. Avem profesori universitari de statistică şi spun: dacă eu mănânc două fripturi, pe medie fiecare am mâncat o friptură. Cam aşa se întâmplă şi cu distribuţia creşterii economice în masa cetăţenilor români şi acest lucru îl vedem şi statistic, de exemplu la Eurostat, pentru că suntem în top din punct de vedere al sărăciei active, deci al persoanelor active care în acelaşi timp sunt sărace pe standard. Aş reaminti că România lucrează cu alt standard decât cu cel internaţional, adică nu mai avem trei dolari per zi per persoana cât ar trebui să fie în standardele internaţionale, avem undeva la doi dolari şi ceva. Nu avem indicatori corecţi care să motiveze corect şi determinant factorul politic şi, în acelaşi timp, să motiveze şi cetăţeanul asupra stabilităţii şi bunei direcţii de dezvoltare. Nu avem de exemplu indicatorul de evoluţie şi bună distribuţie. Nu PIB pe cap de locuitor ci coşul minim. Avem o relaţie legată între coşul minim şi o bună recompensă legată de structura respectivă? Noi vă spunem că nu. (..) Avem în structura decidenţilor politici această sămânţă de a fi uşor populişti şi a minţi prin date statistice umflate', a explicat liderul de sindicat.

