money.ro
ActualitateCristina Popovici

Dronă descoperită în mare, la Costinești. SRI și Garda de Coastă au intervenit de urgență. Turiștii au filmat obiectul

Publicat la 13.08.2026, 11:16:55

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Dronă descoperită în mare, la Costinești. SRI și Garda de Coastă au intervenit de urgență. Turiștii au filmat obiectul

Alertă pe litoral, joi dimineață, după ce turiștii aflați pe plaja din Costinești au observat un obiect plutind în mare, la doar câțiva metri de țărm. Autoritățile au fost alertate, iar în zonă au intervenit Poliția, SRI, Garda de Coastă, ISU și Jandarmeria. Prefectura Constanța a confirmat că este vorba despre un obiect zburător fără pilot, care urmează să fie evaluat de structurile abilitate.

Drona, observată la aproximativ 15 metri de stabilopozi

Incidentul a fost semnalat în jurul orei 8:15, după un apel la 112 privind prezența unei posibile drone în zona Tineretului din Costinești. Obiectul a fost observat în mare, în apropierea unui dig, la aproximativ 15 metri de stabilopozi. Mai mulți turiști aflați pe plajă au filmat momentul în care obiectul plutea în derivă, în apropierea țărmului. Din imaginile realizate de martori, acesta părea să fie o dronă. Marea era agitată, iar obiectul părea să fie purtat de valuri. După câteva minute, acesta nu a mai fost observat, martorii presupunând că s-ar fi scufundat.

Intervenție a SRI, Poliției și Gărzii de Coastă

Sesizarea a declanșat o mobilizare rapidă a autorităților. În zonă au ajuns echipe ale Poliției, SRI, Gărzii de Coastă, ISU și Jandarmeriei, fiecare instituție intervenind potrivit competențelor.

Prefectura Constanța a confirmat ulterior că obiectul este un aparat fără pilot. „Conform procedurilor au intervenit IPJ, SRI, Garda de Coastă, ISU și IJJ, fiecare pe competențele specifice. Până la ora asta pot confirma că este un obiect zburător fără pilot, ce urmează a fi evaluat de structurile abilitate”, a transmis Prefectura Constanța. Zona a fost evacuată preventiv, iar autoritățile au instituit un perimetru de protecție în jurul locului în care a fost observat obiectul.

Autoritățile verifică originea și natura dronei

Deocamdată, autoritățile nu au oferit informații privind proveniența dronei, tipul acesteia sau motivul pentru care a ajuns în apropierea litoralului românesc. De asemenea, nu există, la acest moment, o confirmare oficială că obiectul ar avea legătură cu războiul din Ucraina sau că ar reprezenta un pericol pentru turiști. Evaluarea aparatului de către structurile specializate este esențială pentru stabilirea circumstanțelor în care acesta a ajuns în mare. Incidentul de la Costinești vine în contextul în care, în ultimele luni, autoritățile române au gestionat mai multe situații în care drone sau fragmente de aparate fără pilot au fost semnalate în zona litoralului și în apropierea frontierei maritime.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite