"A fost o întâlnire eficientă cu oficialii MMFPS, iar discuţiile vor continua în zilele următoare", a spus Jeffrey Franks.
Reprezentantul României la FMI, Mihai Tănăsescu, a confirmat cele spuse de Jeffrey Franks.
Publicat la 25.01.2011, 17:00:40
"A fost o întâlnire eficientă cu oficialii MMFPS, iar discuţiile vor continua în zilele următoare", a spus Jeffrey Franks.
Reprezentantul României la FMI, Mihai Tănăsescu, a confirmat cele spuse de Jeffrey Franks.
"Discuţiile au mers bine, şi este important să avem un tablou complet al discuţiilor, şi după aceea vom putea să facem nişte comentarii mai profunde", a declarat pentru AGERPRES Mihai Tănăsescu.
În ceea în priveşte subiectele abordate, reprezentantul României la FMI a spus că discuţiile s-au concentrat nu numai pe problematica asistenţei sociale, ci şi şi pe alte chestiuni cum ar fi cele legate de Codul Muncii şi legile dialogului.
Referindu-se la viitoarele întâlniri cu reprezentanţii Ministerului Muncii, Mihai Tănăsescu a confirmat că acestea vor avea loc, probabil, la sfârşitul acestei săptămâni.
Delegaţia Fondului Monetar Internaţional (FMI), condusă de Jeffrey Franks, a început marţi a şaptea misiune de evaluare din cadrul Acordului Stand-By. Vizita misiunii FMI are avea loc împreună cu cele ale Comisiei Europene şi Băncii Mondiale.
Misiunea FMI va avea un set de obiective mai puţin dure decât cele care au îngreunat agenda precedentelor misiuni, ceea ce îi va lăsa mai mult timp pentru negocierile următorului acord dintre România şi FMI.
Pentru aprobarea celei de-a şaptea tranşe a fost nevoie de negocieri dure între FMI şi autorităţile române la cea de-a şasea misiune de evaluare, pentru ca înainte de eliberarea celor 904,8 milioane de euro în ianuarie 2011, România să aibă o lege a pensiilor şi a salarizării unitare aprobate de Parlament, un buget pe 2011 şi să revizuiască Ordonanţa 50/2010 privind creditele bancare pentru consumatori.
Neavând de stabilit astfel de condiţionalităţi, cea de-a şaptea misiune de evaluare a Fondului, care va purta negocieri cu autorităţile române în perioada 25 ianuarie - 8 februarie, se anunţă a fi una mai uşoară, lăsând timp celor două părţi să se concentreze pe al doilea obiectiv al misiunii conduse de Jeffrey Franks, respectiv negocierea termenilor unui nou acord între România şi FMI.
Având în vedere faptul că România a obţinut derogări pentru arierate la fiecare raport de evaluare, inclusiv la cel revizuit de Board-ul FMI pe 7 ianuarie 2011, noul acord se va referi la rezolvarea definitivă a acestei probleme, fie pe calea privatizării unora dintre societăţile de stat care înregistrează pierderi, fie prin restructurarea sau închiderea unora dintre acestea.
România a încasat de la FMI suma de 12,44 miliarde de euro, din cadrul unui împrumut total de 13,15 miliarde de euro, la care se adaugă cele 3,5 miliarde de euro primite de la CE, dintr-un împrumut de 5 miliarde de euro, precum şi 300 de milioane de euro, dintr-un împrumut total de un miliard de euro de la Banca Mondială, alte 300 de milioane urmând a fi eliberaţi în scurt timp, după aprobarea dată de Board-ul BM, în data de 20 ianuarie 2011.
Cea mai recentă tranşă din împrumutul de la FMI, în valoare de 904,8 milioane de euro, a fost acordată României pe data de 7 ianuarie 2011.
Pachetul total de sprijin pentru România, convenit pe 4 mai 2009, cu marii finanţatori mondiali se ridică la 20 de miliarde de euro.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.




