În perimetrul aeroportului vor intra doar taximetrele care au fost comandate de clienţi. Modificările de ordine interioară au fost anunţate de ministrul Transporturilor Relu Fenechiu şi ar urma să intre în vigoare în 20 de zile.

 

Taximetriştii care până acum îşi aşteptau clienţii în faţa terminalului de sosiri de la etajul 1 vor fi mutaţi la parter. Iar în acea zona vor avea acces doar maşinile comandate de pasagerii aeroportului. Aşa că, ministerul Transporturilor vrea să creeze o zonă de aşteptare cu acces gratuit pentru taximetrele comandate. Însă perioada de staţionare este de doar 15 minute.

 

"Vom amplasa help-deskuri pe punctele de sosiri, dotate cu panorui informative, care vor conţine numerele de telefon şi tarifele pe km pentru fiecare companie, telefoane cu acces gratuit pentru efectuarea comenzilor de taxi." a declarat Relu Fenechiu.

 

Maşinile care îşi vor aştepta clienţii vor fi semnalizate diferit faţă de cele care au fost chemate la comandă.

 

"Clientul, după ce va primi confirmarea, va nota numărul de taxi, va coborâ la parter şi acolo un nene cu un calculator va nota numărul de taxi şi vor comunica la poartă numărul de identificare ...  doar pe baza numărului de identificare vor putea intra taxiurile", a adăugat ministrul Transporturilor.

 

Numărul regulilor nu se opreşte aici. Va fi limitat numărul permiselor de acces în zona de aşteptare clienţi, iar acest drept va fi retras la 2 abateri, nu la 4 cum era până acum. Ministrul Transporturilor a precizat că restricţiile pentru taximetrişti vin ca urmare a numeroaselor plângeri primite de la pasageri.