Mohammad Murad, milionarul cu 100$ și 113 euro în conturile în valută. Ce avere declară omul de afaceri cu active financiare surprinzătoare și datorii uriașe
Cunoscut drept unul dintre cei mai importanți oameni de afaceri din turismul românesc, fostul ”leu” de la ”Imperiul Leilor” (Pro Tv) a intrat în Parlamentul României ca deputat din partea AUR. Cu o avere construită pe afaceri în domeniul HoReCa și cel mai mare număr de camere de hotel de pe litoralul românesc, mai nou, numele său atrage atenția ci și prin declarația de avere depusă.
Mohammad Murad, milionarul cu 100$ și 113 euro în conturile în valută
În documentul depus la Camera Deputaților, Murad a declarat active financiare surprinzător de mici pentru statutul său de milionar. În conturile bancare, acesta deține mai puțin de 20.000 de lei în trei conturi în lei și sume modeste în valută: doar 100 de dolari și 113 euro. Aceste cifre contrastează puternic cu veniturile semnificative raportate. Anul trecut, Murad a încasat peste trei milioane de lei din dividendele a două dintre firmele sale. De asemenea, el are un salariu lunar de doar 1.000 de lei ca angajat al Perla Majestic (una dintre companiile sale), care a obținut un profit impresionant de 14,6 milioane de lei anul trecut. Mai încasează 80.000 de lei anual din indemnizațiile de administrator în alte trei companii.
Credite de achitat de 30 de milioane de euro și un Mercedes vechi de 27 ani
, milionarul cu 100$ și 113 euro în conturile în valută! Pe lângă activele financiare modeste, Murad deține două terenuri intravilane de peste 10.000 de metri pătrați în București, o locuință de lux de 1.300 de metri pătrați și un clasic Mercedes-Benz (fabricat în 1998). Pe partea de datorii, însă, cifrele sunt impresionante. Omul de afaceri are credite de achitat de circa 30 de milioane de euro către bănci. Mohammad Murad se află în România încă de dinainte de ‘89, când a venit să studieze medicina. Libanezul s-a remarcat cu afacerile din domeniul hotelier, însă a acumulat o avere consistentă din construcții.




