money.ro
Piețe financiareDegeratu Claudiu

Paradox românesc: Ferrari învinge Lada la vânzări

Publicat la 03.08.2012, 10:12:50

Distribuie:WhatsAppFacebookX
Paradox românesc: Ferrari învinge Lada la vânzări

Conform datelor Direcţiei Regim Permise şi Înmatriculare a Autovehiculelor (DRPCIV) valabile pentru primele şase luni din 2012 importatorul Ferrari în România a reuşit să convingă patru clienţi să cumpere modele exclusiviste ale casei italiene. Doi dintre aceştia au cumpărat câte un Ferrari în luna iunie.

 

AvtoVAZ, cel mai mare constructor rus de automobile care produce maşini sub marca Lada şi care acum este controlat de Alianţa Renault-Nissan a reuşit să vândă pe piaţa locală doar două unităţi. Este totuşi un început bun pentru că anul trecut a vândut acelaşi număr şi în 2012 mai sunt totuşi şase luni în care se mai poate recupera.

 

O Lada Kalina se vinde în România cu un preţ de bază care începe de la 8530 euro şi modelul 4x4 Lada Niva se comercializează cu 9460 euro.

 

Spre comparaţie cel mai ieftin Ferrari vândut pe piaţa locală depăşeşte uşor suma de 150.000 euro şi pentru multe dintre modelele super sport italiene se fac liste de aşteptare.  Potrivit statisticilor DRPCIV anul trecut s-au înmatriculat în România 11 automobile Ferrari.

 

 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Adaugă ca sursă preferată pe GoogleUrmărește-ne în Discover

Articole înrudite