Deputatele Oana Cambera și Simina Tulbure au solicitat, astăzi, informații de la Ministerul Educației și Ministerul Investițiilor şi Proiectelor Europene referitoare la modul în care Guvernul gestionează distribuția cardurilor destinate primelor de carieră didactică pentru profesori și personalul nedidactic, dar și modul de selectare a furnizorilor de către autorități.
„Este esențial să ne asigurăm că procesul de distribuție a cardurilor se desfășoară în mod corect și transparent. Am primit numeroase semnale de la cadrele didactice care își exprimă frustrarea față de întârzierile în distribuție și încărcarea incompletă a sumelor. Mai mult, există suspiciuni cu privire la posibila existență a unui monopol pentru un singur furnizor de electronice, ceea ce ar putea afecta accesul la resursele necesare. De asemenea, Guvernul trebuie să pună la dispoziție mecanisme prin care produsele să fie comandate online, în special pentru cadrele didactice care sunt în mediul rural și nu au posibilitatea de a găsi ușor ce au nevoie", a declarat Oana Cambera, vicepreședintă și deputată REPER.
Problemele semnalate includ întârzieri în procesul de distribuție a cardurilor, încărcarea incompletă a sumelor promise și lipsa unui ghid clar privind cheltuielile eligibile. Aceste aspecte au creat un climat de incertitudine și frustrare în rândul profesorilor, care se așteptau la un sprijin concret și la timp din partea autorităților. De asemenea, Guvernul nu a reușit să informeze concret asupra modului în care se vor face plățile pentru cei din mediul rural, care nu au în apropiere niciunul dintre magazinele aprobate.
Programul de distribuție a cardurilor pentru primele de carieră didactică a fost implementat de Guvernul României cu scopul de a oferi sprijin financiar cadrelor didactice și personalului nedidactic. Cardurile, încărcate cu sume de 1.500 de lei pentru profesori și 500 de lei pentru personalul nedidactic, ar fi trebuit distribuite și încărcate în luna octombrie, conform Ordonanței de urgență nr. 58 din 12 iunie 2023. Cu toate acestea, procesul a întâmpinat dificultăți, lăsând beneficiarii în așteptare și fără informații clare despre cum pot folosi fondurile.





