România are cel mai mic nivel al creditelor ipotecare din Europa
Publicat la 12.09.2008, 13:18:33
Potrivit Raiffeisen Banca pentru Locuinţe, în 2008, ţara noastră a ajuns la un nivel al creditelor ipotecare de circa 3,6%, urmând ca până la finalul anului să ajungă la 4%.
Conform aceleiaşi surse, valoarea medie a unui împrumut pentru casă este de circa 40-50.000 de euro şi doar 10% din populaţia activă a ţării îşi permite să acceseze un credit ipotecar.
"România are cel mai mic volum al creditelor ipotecare din Europa. Bulgaria ceva mai mult decât România. Am ajuns acum la 3,6-3,7%, iar probabil spre sfârşitul anului vom atinge în jurul a 4% din Produsul Intern Brut. Între 2003 şi 2006 volumul creditelor ipotecare s-a dublat anual. Media la nivelul Uniunii Europene a ajuns aproape de 50%," a declarat Ioan Bejan, director dezvoltare Raiffeisen Banca pentru Locuinţe.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
BVB în săptămâna 17-21 august 2026: Electrica în avangarda creșterilor, pe fondul volatilității energetice

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. Indicele BET se apropie de un record absolut
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
