Unitățile 3 și 4 de la Cernavodă vor fi construite. Nuclearelectrica, împreună cu un sindicat bancar condus de J.P. Morgan SE, a semnat două contracte de finanțare în valoare totală de 620 milioane euro, destinate celor mai importante proiecte nucleare strategice ale României: retehnologizarea Unității 1 și avansarea lucrărilor preliminare pentru Unitățile 3 și 4 ale centralei de la Cernavodă.
Unitățile 3 și 4 de la Cernavodă au finanțare
Primul împrumut, de 540 milioane euro, va susține faza preliminară a retehnologizării Unității 1, aflată în prezent în etapa a doua de execuție. Aceasta include planificarea și contractarea lucrărilor de inginerie, achiziția de echipamente cu ciclu lung de fabricație, dezvoltarea infrastructurii și obținerea autorizațiilor necesare. Lucrările pregătitoare sunt esențiale pentru prelungirea duratei de viață a reactorului cu încă 30 de ani.
Al doilea împrumut, de 80 milioane euro, va finanța faza LNTP (Limited Notice to Proceed) pentru proiectul Unităților 3 și 4, derulat prin societatea de proiect Energonuclear. Această etapă vizează dezvoltarea ingineriei detaliate, structurarea finanțării, obținerea aprobărilor europene (inclusiv avizul de proiect conform Tratatului EURATOM) și pregătirea pentru decizia finală de investiție care va permite trecerea la construcție.
Sindicatul bancar care asigură finanțarea reunește cele mai importante instituții financiare din România și internaționale: BCR, Banca Transilvania, BRD, CEC Bank, ING Bank, UniCredit, Citibank Europe și J.P. Morgan SE.






