Vosganian: Deficitul de cont curent va coborî la 13,5% din PIB în acest an şi la 12% în 2009
Publicat la 30.09.2008, 09:03:47
Deficitul extern al României se va reduce ca pondere în produsul intern brut (PIB) până la 13,5% în acest an şi la 12% în 2009, pe fondul menţinerii unui avans al exporturilor mai mare decât al importurilor, susţine ministrul economiei şi finanţelor, Varujan Vosganian. Astfel, exporturile vor creşte în acest an cu 17-18%, în timp ce importurile vor avansa mai lent, cu doar 12%, a menţionat ministrul. Potrivit acestuia, în 2009, se va păstra aceeaşi tendinţă, cu un avans al exporturilor cu 5-6% mai mare decât cel al importurilor.
În 2012, deficitul de cont curent se va situa sub 10% din PIB, iar deficitul bugetar va coborî sub 1% din PIB. În acelaşi an, inflaţia ar trebui să fie mai mică de 3%, a mai spus Vosganian. Datele prezentate de ministru sunt similare cu cele din ultima proiecţie a Comisiei Naţională de Prognoză (CNP), care estimează un deficit de cont curent de 13,4% din PIB pentru 2008, după ce a revizuit în sus prognoza de PIB pentru acest an, de la 475 la 505 miliarde de lei.
Pentru anul viitor, CNP vede un deficit extern de 11,8% din PIB, pentru 2010 - de 11% din PIB, iar pentru 2011- un dezechilibru extern echivalent cu 9,7% din PIB. În 2012, România ar urma să ajungă la un deficit al balanţei de plăţi de 8,6% din PIB, iar în 2013 - de 7,4%.
Prognoza CNP se bazează pe menţinerea unui ritm anual de creştere a exporturilor de peste 15% până în 2013 şi pe o încetinire a avansului importurilor la 10% pe an în acelaşi interval.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
