O piesă rară de patrimoniu cultural românesc, ultima fotografie cu sculptorul Constantin Brâncuși la Târgu Jiu, realizată în anul 1938 a fost vândută recent la o licitație pentru suma de 8.000 de euro.
Ultima fotografie cu Brâncuși în România, licitată cu 8.000 de euro
Imaginea cu simbolică excepțională, surprinde ultima vizită a lui Brâncuși în România, în momentul în care artistul, de la nașterea căruia se împlineșsc anul acesta 150 de ani, a revenit în țară pentru a supraveghea personal amplasarea Mesei Tăcerii, parte a Ansamblului „Calea Eroilor” de la Târgu Jiu. Instantaneul a fost realizat de Marcu Micu, unul dintre cei mai apropiați fotografi ai lui Constantin Brâncuși și autorul unor imagini devenite emblematice, care îl înfățișează pe marele sculptor în timp ce lucrează la Târgu Jiu. Ansamblul monumental „Calea Eroilor”, ce cuprinde Masa Tăcerii, Poarta Sărutului și Coloana fără Sfârșit, una dintre cele mai
din Europa secolului XX.Fotografia datează din 23 mai 1938 și îl surprinde pe Brâncuși la Târgu Jiu, în ziua desfășurării unei mari demonstrații militare. Contextul istoric și prezența sculptorului la un moment public de asemenea amploare sporesc valoarea documentară a imaginii. În fapt a fost ultima fotografie a lui Constantin Brâncuși în RomâniaInstantaneul a fost inclus într-o expoziție specială organizată la Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu”, unde au fost prezentate zece fotografii realizate de Marcu Micu, alături de alte zece imagini rare, toate avându-l în centru pe Constantin Brâncuși.

Brâncuși a fost la rândul său un fotograf pasionat. O fotografie de-a sa a fost vândută cu 11.000 de euro
Mai puțin cunoscut publicului larg este faptul că Constantin Brâncuși era pasionat de fotografie. În timpul șederii sale la Târgu Jiu, în perioada realizării ansamblului monumental, sculptorul a fost adesea însoțit de un aparat de fotografiat, documentându-și propriile lucrări și procesul artistic. Această latură a fost confirmată și pe piața de artă- o fotografie originală realizată chiar de Brâncuși, reprezentând celebra lucrare „Domnișoara Pogany”, a fost vândută recent de o casă de licitații din România pentru 11.000 de euro, de peste cinci ori mai mult decât prețul de pornire.







