Unirea Urziceni a fost învinsă de Liverpool. Vezi rezultatele din Europa League

În prima repriză de pe Anfield, Unirea nu a semănat deloc cu echipa care a speriat Vestul în prima parte a sezonului, învingând pe Rangers chiar pe Ibrox şi pe Sevilla la Bucureşti. Lipsită de curaj în faţa mult mai valoroasei Liverpool, Unirea s-a apărat inclusiv cu Onofraş şi Bilaşco, gurile de foc din Liga Campionilor. Raportul cornerelor, 10-0 în favoarea gazdelor, spune multe despre cum au decurs ostilităţile în prima repriză, când de multe ori terenul a părut a fi înclinat spre poarta lui Arlauskis.

Şi raportul şanselor de gol a fost unul zdrobitor, 11-2, în condiţiile în care Unirea a avut două jumătăţi de ocazii: un şut slab al lui Frunză, din lovitură liberă (24) şi o ezitare a lui Reina de care ar fi putut profita Bruno Fernandes, la un fault la portar comis de Galamaz (44).

Cele mai mari emoţii la poarta lui Arlauskis au fost în minutele 36 şi 37, când o „bombă” prinsă de Mascherano de la 30 de metri l-a întâlnit în cale pe Bilaşco, iar Ngog a şutat milimetric pe lângă poartă.

Rezultatele partidelor de joi, din manşa tur a 16-imilor Ligii Europa:

Athletic Bilbao – Anderlecht 1-1 (San Jose 59 / R. Biglia 34)

FC Copenhaga – Olympique Marseille 1-3 (J. Gronkjaer 79, pen. / Niang 72,  Kabore 85, 90)

Panathinaikos – AS Roma 3-2 (Salpingidis 66, Christodoulopoulos 84, Cisse 89/ Vucinic 29, Pizzaro 81, pen.)

Atletico Madrid – Galatasaray 1-1 (Reyes 23 / Keita 77)

Fulham – Sahtior Doneţk 2-1 (Z. Gera 3, Zamora 63/ Adriano 32)

Liverpool – Unirea Urziceni 1-0 (N’Gog 71)

Hamburg SV – PSV Eindhoven 1-0 (M. Jansen 26, pen.)

Hertha Berlin – Benfica Lisabona 1-1 (J. Garcia 32, aut. / Di Maria 4)

Rubin Kazan – Hapoel Tel Aviv 3-0 (Buharov 14, 23, Semak 69)

Ajax Amsterdam – Juventus 1-2 (Sulejmani 16 / Amauri 32, 58) (Rep. a 2-a) (Salihamidjic (Juventus) a fost eliminat în minutul 90)

Club Brugge – Valencia 1-0 (Kouemaha 56) (Rep. a 2-a)  / D. Villa (Valencia) a fost eliminat în minutul 54, pentru cumul de cartonaşe galbene

Villarreal – VfL Wolfsburg 2-2 (M. Senna 43, Ruben 85 / Grafite 65, 83 pen.) / Marcano (Villarreal) a fost eliminat în minutul 82)

Standard Liege – Salzburg 3-2 (Witsel 65 pen., 82, De Camargo 80 / M. Janko 4, 45)

Twente Enschede – Werder Bremen 1-0 (Janssen 39)

OSC Lille – Fenerbahce 2-1 (Balmont 3, Frau 52 / Vederson 5)