Chelsea învinge Steaua cu 3-1 şi se califică în sferturile Champions League

Londonezii au dominat cert prima parte a partidei, iar primul gol a venit în minutul 34, ca la Bucureşti. Chelsea a marcat prin spaniolul Juan Mata.

Formaţia antrenată de Rafael Benitez a continuat să facă presiuni în jumătatea de teren adversă. Situaţia pe tabelă s-a schimbat însă după un corner bătut de stelisul Bourceanu în prelungirile primei reprize. Vlad Chiricheş, lăudat şi de managerul de la Chelsea, a fost cel care a împins mingea în plasă şi a tranşat calificarea Stelei în sferturile Ligii Europa.

După pauză, Chelsea a revenit în avantaj în minutul 58, prin căpitanul John Terry, după o lovitură de cap în colţul scurt, iar fanii de pe Stamford Bridge au luat foc.

Cu 20 de minute înainte de final, Fernando Torres a spulberat visul Stelei început la Bucureşti în urmă cu o săptămână.

Scorul ar fi putut fi 4-1, dar în minutul 86, Torres a ratat o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault al lui Bourceanu asupra lui Hazard.