money.ro
ActualitateFlorian Gheorghe

Familiile tinerilor români care au murit înecați în Italia, așteptând salvatorii, cer despăgubiri de 3,7 milioane de euro

Publicat la 14.09.2025, 04:30:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Familiile tinerilor români care au murit înecați în Italia, așteptând salvatorii, cer despăgubiri de 3,7 milioane de euro
 Recenta tragedia de pe râul Natisone, care a îndoliat comunitatea românească din Italia și din țară, a ajuns în instanță. Vieți curmate de dezlănțuirile naturii LIVE, la televizor (
)

Familiile tinerilor români ce au murit înecați în râul Natisone din Italia, cer despăgubiri de 3,7 milioane de euro

Părinții lor acuză autoritățile italiene de intervenție tardivă și lipsă de coordonare în dragedia de pe pe 31 mai 2024. Bianca Doroș (20 de ani), Patrizia Cormos (23 de ani) și Cristian Molnar (25 de ani) au fost surprinși de apele învolburate ale râului Natisone, în Friuli, în timp ce încercau să traverseze albia. Scenele dramatice au fost transmise în direct, întreaga Italie urmărind neputincioasă cum cei trei așteptau salvatorii care au întârziat peste 40 de minute. ”Suferința părinților a fost amplificată de agonia prelungită. Tinerii au murit prin înecare după peste 40 de minute de așteptare, iar familiile au trăit acele clipe interminabile aproape în direct la televizor”, a declarat avocatul Maurizio Stefanizzi, reprezentantul familiilor.

Plângerile depuse vizează atât echipele de intervenție prezente în acea zi (trei pompieri și un operator medical de la Sores), cât și instituțiile de care aceștia aparțin, Ministerul de Interne al Italiei și Agenția Regională de Coordonare pentru Sănătate. Potrivit avocatului delegat de familiile îndoliate, instituțiile statului italian poartă responsabilitatea pentru lipsa de reacție și întârzierile care au dus la moartea celor trei tineri.

Despăgubiri de peste un milion de euro pentru fiecare familie

Familiile tinerilor români care au murit înecați în Italia cer daune. Cererile de despăgubire au fost calculate conform unui tabel unic național și jurisprudenței italiene: familia Patriziei Cormos- 1.269.000 euro, familia Biancăi Doroș- 1.200.000 euro și familia lui Cristian Molnar- 1.243.000 euro. Per total, suma solicitată este de 3.700.000 euro, pentru daune morale și patrimoniale.

Cazul a devenit una dintre cele mai mediatizate tragedii recente din Italia a stârnit dezbateri aprinse despre modul în care autorităție au putere să gestioneze urgențele.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite