Campionii de la tenis de masă, premiați de președinte

În cadrul evenimentului Top10 sportivi FRTM 2023, Cristinel Romanescu, șeful tenisului de masă românesc, le-a înmânat premii jucătorilor și jucătoarelor care anul acesta au adus cele mai multe medalii pentru țara noastră.

După un an 2023 plin de medalii, Federația Română de Tenis de Masă și-a premiat cei mai buni sportivi. Cristinel Romanescu, președintele Federației Române de Tenis de Masă, recunoaște că anul acesta a fost unul extraordinar.

„Am avut cel mai bun an și încet, încet, am crescut la toate categoriile de vârstă și asta mă bucură cel mai mult, nu doar la seniori și senioare” – Cristinel Romanescu, președintele Federației Române de Tenis de Masă.

Și pentru Bernadette Szocs, 2023 a fost unul fabulos. La Top10 Sportivi FRTM 2023, sportiva a ocupat primul loc al clasamentului.

„A fost cel mai bun an pentru mine, dar cum toată lumea știe îmi doresc medalia olimpică și sper ca 2024 să fie cel mai bun an al meu” –Bernadette Szocs, componentă a lotului național de tenis de masă al României

Ținta pentru 2024; medalia olimpică!

2024 este anul pe care toata lumea din tenisul de masă românesc îl așteaptă! De la conducerea federației, până la sportivi și antrenori, toți își doresc o medalie la Jocurile Olimpice de la Paris.

„Trebuie să vină medalia pentru că la ultimele 3 ediții România a trecut pe lângă ea. De fiecare dată, am obținut locul 5. Am fost la mustață să obținem medalia, să intrăm în semifinale și acolo poate intram chiar și în finală, la cele 3 probe, echipe, simplu și dublu mixt” -Cristinel Romanescu, președintele Federației Române de Tenis de Masă.

Elena Zaharia și Andrei Istrate în Top10

La evenimentul de final de an al Federației Române de Tenis de Masă, Elena Zaharia, cea mai bună junioară din România, a ocupat poziția a 4-a a clasamentului și locul 5 alături de colegele sale din naționala feminină U19.

„A fost un an foarte bun, campioană europeană și vicecampioană mondială sună foarte bine, două titluri foarte frumoase. De la anul va fi un nou capitol pentru mine și știu că va fi din ce în ce mai bine pentru că știu că pot. Sunt foarte fericită și onorată să primesc acest premiu” – Elena Zaharia, componentă a lotului național feminin de tenis de masă al României.

Andrei Istrate este fericit că anul acesta a câștigat 7 medalii din 8 posibile!

„Sunt mulțumit, la campionatele europene de tineret și U19 am luat din nou titlul european, iar medalia mult dorită la campionatul mondial a apărut în sfârșit” -Andrei Istrate, component al lotului național de tenis de masă al României.

TOP10 Sportivi FRTM 2023

Locul 1 – Bernadette Szocs.

Locul 2 – Elizabeta Samara.

Locul 3 – Echipa națională feminină de senioare: Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, Andreea Dragoman, Adina Diaconu, Elena Zaharia, antrenori Viorel Filimon și Mihaela Șteff.

Locul 4 – Elena Zaharia și Eduard Ionescu.

Locul 5 – Echipa națională masculină U19, EduardIonescu, Darius Movileanu, Iulian Chiriță, Andrei Istrate, Dragoș Bujor, antrenori Mădălin Ionașcu și Vasile Florea.

Locul 5 – Echipa națională feminină U19, Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Bianca Mei-Roșu, Evelin Ungvari, Adela Strună, Alesia Sferlea, antrenori Elena Sebe, Alexandru Dincă.