CE de natație: David Popovici a ratat la mustață podiumul de la 200 metri liber

David Popovici a concurat, sâmbătă seară, în finala de la 200 m liber la Campionatul European de înot în bazin scurt, dar a pierdut la limită podiumul, clasându-se pe locul 4, cu timpul 1:41.52.

David Popovici s-a clasat pe locul 4 în finala de la 200 de metri liber, cu timpul 1:41.52, cursă câștigată de britanicul Matthew Richards, care s-a impus cu timpul 1:41.01. Pe locul doi a fost tot un britanic, James Guy, iar pe trei lituanianul Danas Rapšys.

Vineri seara, Andrei Ungur a câştigat prima medalie pentru România la Europenele de la Otopeni, bronz în proba de 100 m spate.

România participă la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi), selecţionaţi în baza formei arătate la Campionatele Naţionale în bazin scurt din perioada 9-12 noiembrie, desfăşurate tot la Otopeni.

La precedenta ediţie a Europenelor în bazin scurt, care a avut loc la Kazan (Rusia), în 2021, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, iar Robert Glinţă a obţinut un argint la 100 m spate şi un bronz la 50 m spate. La Mondialele în bazin scurt din 2022 de la Melbourne, Popovici a cucerit argintul la 200 m liber.