„Anunţăm că Furnalul nr. 3 - oprit în luna noiembrie – va fi restartat la începutul lunii ianuarie 2011, cu două săptămâni mai devreme decât era programat. ArcelorMittal Galaţi anunţă, de asemenea, că va reporni producţia Furnalului nr. 5 în vara anului viitor, după finalizarea lucrărilor de reînzidire şi modernizare” se arată într-un comunicat al grupului siderurgic.
Luna trecută, grupul suderurgic a anunţat închiderea acestui furnal pentru cel puţin două luni, începând cu 19 noiembrie, perioadă în care combinatul de la Galaţi urma să funcţioneze cu un singur furnal. Decizia a fost luată ca urmare a condiţiilor de piaţă din regiune, în special cele din Turcia.
ArcelorMittal este cea mai mare companie de oţel din lume, având operaţiuni în peste 60 de ţări. În România, compania controlează combinatele de la Hunedoara şi Galaţi, producătorii de ţevi din Roman şi Iaşi, operatorul portuar Romportmet Galaţi şi filiala locală a companiei de construcţii ArcelorMittal Construction.
ArcelorMittal reporneşte unul dintre furnalele de la Galaţi
Publicat la 14.12.2010, 12:07:38
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Cel mai înalt hotel din România se ridică în București! Gigantul de sticlă va măsura 86 de metri și va avea restaurant și o spectaculoasă terasă la ultimul etaj
Actualitate
Astăzi în istorie, 10 iulie: Jackson ucide banca centrală americană
Actualitate
