”Banca Românească a acordat companiei Christian’ 76 Tour, unul din cei mai importanţi tour operatori din România, o finanţare în valoare de trei milioane de euro. Fondurile sunt destinate asigurării necesarului de lichidităţi pentru activitatea curentă a companiei şi au fost acordate cu garanţie de stat emisă de EximBank în cadrul schemei de ajutor de stat COVID-19, dedicată companiilor mari, care acoperă 70% din finanţare. Contextul economic generat de pandemie – care a afectat semnificativ domeniul turismului – a reprezentat principala provocare a tour operatorului român pentru depăşirea căreia a implementat mai multe măsuri de reducere a costurilor şi de îmbunătăţire a strategiilor de achiziţie şi de vânzări”, anunţă banca de stat.
Ca urmare a acestor măsuri, agenţia de turism estimează pentru acest an o creştere a afacerilor la nivelul din 2019.
”Acest pachet de finanţare ne sprijină într-un moment foarte important pentru companie şi va fi folosit pentru desfăşurarea activităţii noastre în conditii optime. După un an 2020 extrem de greu şi provocator din toate punctele de vedere pentru turism, suntem încrezători că prin optimizările şi deciziile de îmbunătăţire luate în această perioadă pandemică, putem să sporim rata de profit, astfel încât să investim cu mai mare încredere în noi proiecte, în special pe zona de digitalizare a experienţei utilizatorului final”, a spus Cristian Pandel, preşedinte Consiliului de Administraţie al companiei.
Christian Tour are 34 de puncte de lucru şi are încheiate parteneriate cu peste 1.200 de agenţii de turism din toată ţara. În anul 2020, compania a înregistrat vânzări în scădere de 134 de milioane de lei şi un profit de 1,8 milioane de lei. În anul 2021 vânzările au crescut până la nivelul de 310 milioane de lei şi un profit preconizat de 7,9 milioane de lei. Pentru anul 2022, compania se aşteaptă la o revenire puternică în industria vacanţelor şi ţinteşte o cifră de vânzări similară cu cea dinainte de pandemie, de peste 500 de milioane de lei.

