Doi piloţi români vor concura la raliul Dakar 2012

Piloţii români vor pleca împreună cu cei doi membri ai echipei de asistenţă tehnică, Liviu Butuza şi Romeo Duicu.

Raliul Dakar se află la cea de a 34-a ediţie şi la cea de-a patra ediţie sud-americană. Competiţia va debuta la 1 ianuarie în Mar del Plata în Argentina şi se va încheia la 15 ianuarie la Lima.

Traseul care la categoria moto măsoară în total 8.363 kilometri va străbate Pampasul, va traversa Anzii şi deşertul Atacama pentru ca la final cei mai norocoşi să ajungă în Lima –  Peru. Raliul ca cuprinde 14 probe speciale a căror lungime totală ajunge la 4.406 km. Ziua de odihnă este programată pe 8 ianuarie în Copiapo – Chile.

În 2011, raliul Dakar s-a încheiat cu o performanţă istorică pentru români, Emanuel Gyenes a câştigat clasa Maraton şi a terminat pe locul 18 în clasamentul general al raliului, în timp ce Marcel Butuza a ajuns la finish pe locul 6, la clasa Maraton.