Generaţia de Aur a făcut spectacol la meciul de adio, pe Arena Naţională. Care a fost scorul final

Generația de Aur a oferit un spectacol memorabil în meciul său de adio, desfășurat sâmbătă seara pe Arena Națională, reușind să învingă selecționata Legendelor Lumii cu scorul de 3-2.

Golurile echipei tricolore au fost marcate de Panduru, Hagi și Gâlcă.

Antrenorii Anghel Iordănescu și Jose Mourinho au trimis pe teren următoarele formații de start:

Generația de Aur: Prunea – Dan Petrescu, Răzvan Prodan, Belodedici, D. Munteanu – Sabău, Lupescu, Gheorghe Popescu, Ilie Dumitrescu – Răducioiu, Hagi.

Legendele Lumii: Dida – Maicon, Panucci, Djukic, Candela – Edmilson, Giovanni, Karagounis, Rivaldo – Stoichkov, Nuno Gomes.

Meciul a început cu un moment de reculegere emoționant în minutul 5, în memoria lui Daniel Prodan.

Cum a obținut victoria Generația de Aur

Selecționata internațională a deschis scorul prin Rivaldo în minutul 21, iar în minutul 28, Pandev a mărit avantajul la 2-0. Revenirea echipei tricolore a început în minutul 40, când Hagi a oferit o pasă decisivă lui Basarab Panduru, care a înscris cu precizie.

În minutul 52, Stelea a avut două intervenții spectaculoase în fața lui Stoichkov, iar Hagi a egalat scorul dintr-un penalty. Golul victoriei Generației de Aur a fost rezultatul unei pase de la Hagi către Dorinel Munteanu, care a centrat în fața porții, unde Costel Gâlcă a înscris cu o lovitură de cap. Acesta a fost și scorul final, 3-2, în favoarea Generației de Aur, într-un meci de retragere care a umplut Arena Națională, scrie News.ro.

Ilie Dumitrescu a decretat după meciul „Cel mai bun din istoria fotbalului”

Ilie Dumitrescu, în vârstă de 55 de ani, a evoluat timp de 15 minute în meciul de retragere al Generației de Aur, unde echipa sa a învins Legendele Lumii cu scorul de 3-2. La finalul partidei, Dumitrescu a împărtășit impresiile sale despre eveniment și a făcut o declarație fermă despre colegul său, Gică Hagi.

„Mister”, așa cum este supranumit, și-a exprimat bucuria de a fi participat la eveniment și a declarat că Gică Hagi, în vârstă de 59 de ani, este cel mai bun jucător din istoria fotbalului românesc.

„Sunt fericit că am reușit să fac și eu figurație, dar sunt fericit că am jucat. Turul de onoare nu este greu, e greu să-l ai adversar pe Karagounis. A fost special, a fost un eveniment special. Vreau să le mulțumesc celor care au fost la stadion și pentru noi au un respect necondiționat. Hagi este rar, este cel mai bun jucător din istoria fotbalului românesc. S-a văzut și cu kilogramele în plus ce calitate are”, a spus Ilie Dumitrescu în zona mixtă.

Fostul internațional a vorbit și despre jucătorii care l-au impresionat pe parcursul meciului, în afară de Hagi.

„M-a impresionat Munteanu, era tot timpul doi contra unu acolo și s-a descurcat foarte bine. Belo a fost nemaipomenit, Răzvan, băiatul lui Prodan, nemaipomenit”, a adăugat Dumitrescu.