x


  • EUR
    4.8730
    USD
    4.1103
string(7) "general"

ALERTĂ! A murit un membru CNA

Radu Călin Cristea a încetat din viață la vârsta de 65 de ani.

Autor: Mihai Voican | Sursa: DIGI24 | Publicat: 17.10.2020, 14:39

Radu Călin Cristea, membru al Consiliului Naţional al Audiovizualului și personalitate a vieţii culturale din România, a încetat din viață la vârsta de 65 de ani, anunță CNA.

Se caută om la biscuiți! Salariul este de 44.000 de euro

 

Radu Călin Cristea a devenit membru CNA în 2013. El a fost membru al Uniunii Scriitorilor, decorat cu Crucea Casei Regale a României. A obţinut Premiul de debut al Uniunii Scriitorilor (1984) şi Marele Premiu “George Călinescu” (1985).

Îngrijorare maximă! ARAFAT ne-a spus cât va dura valul doi!

 

Radu Călin Cristea a fost, între iunie 1995 şi decembrie 2003, moderatorul “Actualităţii Româneşti”, emisiunea cu cea mai mare audienţă din istoria Europei Libere, menţionează CNA într-un comunicat remis sâmbătă.

Cine a fost Radu Călin Cristea

 

Radu Călin Cristea și-a petrecut cea mai mrea parte a carierei în lumea media, potrivit CV-ului postat pe site-ul CNA.

Februarie 2013 – noiembrie 2014; decembrie 2014 până în prezent – membru în Consiliul Național al Audiovizualului

Februarie 2013 – Jurnalist TV Senior

Iulie 2012 – februarie 2013 – Redactor-șef Redacția Literatură și Arte din SRTV

Iunie 2012 – iulie 2012 – Director General (interimar) al SRTV,

Mai 2012 – iunie 2012 – consilier, Ministerul Culturii și Cultelor,

Iunie 2010 – martie 2012 – Institutul pentru Liberă Inițiativă,
București – editorialist

Iulie 2009 – iunie 2010 – SC Editura ”Cuvântul” SRL, București
– Editorialist

Februarie 2008 – iunie 2009 – Muzeul Național al Literaturii Române,
București – Director General

Mai 2007 – ianuarie 2008 – SC. Editura ”Cuvîntul” SRL,
București – Editorialist

Aprilie 2005 – mai 2007 – Cotidianul ”Averea”, București – Senior Editor

Februarie 1990 – aprilie 2005 – Redacția ”Cuvîntul” și ”Amfiteatru”,
ulterior (Ed.) ”Cuvîntul” SRL, București – redactor, redactor șef-adjunct,
redactor-șef

August 1990 – iunie 1991 – Radio ”Europa Liberă”,
București, corespondent

Iunie 1991 – aprilie 1995 – Radio ”Europa Liberă”, București,
corespondent permanent

Mai 1995 – noiembrie 2003 – Radio ”Europa Liberă”,
Praga, Editor-realizator

Ianuarie 1988 – februarie 1990 – Revista ”Urzica”, București,
redactor, redactor principal

Ianuarie 1983 – aprilie 1990 – Editor-realizator publicații sportive,
Clubul Sportiv ”Rapid”, București.