Barcelona şi Galatasaray Istanbul s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

În cazul primului meci,  golurile învingătorilor au fost marcate de Messi ‘5, ’40, Villa ’55 şi Jordi Alba ’90+2.

Echipele de start au fost:
FC Barcelona: Victor Valdes – Dani Alves, Pique, Mascherano (Puyol ’77), Jordi Alba – Xavi, Busquets, Iniesta – Pedro (Adriano ’84), Messi, Villa (Alexis Sanchez ’75). Antrenor: Jordi Roura.

AC Milan: Abbiati – Abate, Mexes, Zapata, Constant – Flamini (Bojan ’75), Ambrosini (Muntari ’60), Montolivo – Boateng, Niang (Robinho ’61), El Shaarawy. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Meciul a fost arbitrat de Viktor Kassai (Ungaria).

În tur, Milan s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 2-0.

Galatasaray Istanbul s-a calificat în sferturi graţie unei victorii reuşite în prelungiri, cu scorul de 3-2, marţi seara, la Gelsenkirchen, cu Schalke 04, în manşa a doua a optimilor de finală.

Din echipa germană au lispit atacanţii Klaas-Jan Huntelaar şi Ciprian Marica.

Schalke 04 (Germania) – Galatasaray Istanbul (Turcia) 2-3, în tur 1-1

Au marcat: Nuestadter ’17, Bastos ’63 / Hamit Altintop ’37, Burak Yilmaz ’42, Umut Bulut ’90+5

Miercuri se vor desfăşura alte două meciuri contând pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor:

Malaga (Spania) – FC Porto (Portugalia), în tur 0-1
Bayern Munchen (Germania) – Arsenal Londra (Anglia), în tur 3-1.

Tragerea la sorţi pentru sferturile de finală va avea loc vineri, la Nyon.